Yapraklı Belediyesi


Coğrafi Konumu

Coğrafya

Çankırı’ya bağlı ilçelerden biri olan Yapraklı, Orta Kızılırmak havzasının kuzeydoğusunda, 40º45´00´´ kuzey enlemi, 33º46´60´´ doğu boylamında yer almakta olup, il merkezine 32 km. mesafededir. Rakım ortalaması 1000 metrenin üzerinde olan ilçe, kuzeyden Ilgaz ve Tosya İlçeleri, Batı ve Güneyden Çankırı merkez İlçe, DOĞUDAN İSE Bayat ilçesi ile çevrilmiş durumdadır.

719 km²yüzölçümüne sahip ilçenin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bu sebeple büyük şehirler göç, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Çıplak ve meyilli Acı Çay vadisi dışında İlçe arazisi genellikle engebeli olup, yükseklikleri 1912-1782 arasında değişen ve yer yer ormanlarla kaplı bir yapı sergilemektedir. Kuzeydeki Yapraklı dağları ile Güneydoğudaki Erikli, Sarıkaya ve Engine Dağları orman alanlarıdır.

Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı tipik karasal iklimin hüküm sürdüğü Yapraklı’da, yazın kuruyan ve sularını Acı Çay’a taşıyan Çakırlar Çayı, Kullar Çayı, Ulu Dere, Kızıl Çay, Değirmen Deresi ve Kızıl Dere gibi irili ufaklı dereler ile kuzeydoğu-güneybatı yönünde akan Acı Çay ve kuzeybatı-güneydoğu istikametinde akan Büyükdere adıyla iki akarsu mevcuttur.

İlçemizde Büyük Yayla, Küçük Yayla (Teknekaya), Sarıkaya, Yukarıöz, Aşağıöz ve Sarıçiçek olarak bilinen çok sayıda yayla vardır.

Bunlardan ortalama 1650 m yükseltiye sahip Büyük Yayla görülmeye değer bir doğa harikasıdır. Kara, sarıçam, köknar ve ardıçla kaplı olan yaylada, Gülalan, Dedeköy, Yüklüköy, Gökçedere, Akyol ve Muşgöl yaylaları gibi gezilecek yerleri mevcuttur.

Ayrıca M.T.A tarafından yapılan araştırmalarda Armutluyelet, Panayırtepe, Dipyurt, Dedeköy, Karatepe, Kaş Yaylası, Kireçlik, Eğriceova, Damlıyurt başı ve deresi, Kapaklı Mevkii, Katırçiteni, Kıyıaltı Mevkii, Asarcık Yaylası, Kaş Yaylası ve Yan Yaylası gibi farklı Bölgelerden toplanan curuflardan bin yıl ve daha öncesinde bakır işlendiği tespit edilmiştir. Sazcağız, Yüklü ve İkizörende alçı taşı, Ovacık ve Müsellim de kömür, Tatlıpınar ve Büyükakseki’de tuz belirlenmiştir.

Karacaözü Köyü’nün sınırları içinde bulunan ve halk arasında Kocameşe olarak anılan ağaç 256 m² lik bir alanı kaplayan ve üç ayrı gövdenin birleşmesiyle oluşmuş yaklaşık 500 yıllık geçmişe sahip oluşuyla dikkat çekmektedir.

Yapraklı Belediyesi
64x64

İlçemizin Tarihi

Devamı...
64x64

Coğrafi Konumu

Devamı...

Yapraklı Belediyesi

Başkanımız

baskan
Ömer GÜNGÖR
Yapraklı Belediye Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  •  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  • Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı

Videolar